image
 

Jaunumi

Ultrasonogrāfs

07.03.2008

"Zemgales veselības centrā" uzstādīts jauns ultrasonogrāfs, kas ir viena no modernākajam aparatūrām mūsu valstī.
Ārste Lilita Antoņenko stāsta, ka ar jauno aparātu, kuram ir īpašas zondes, pacientam iespējams izmeklēt kāju, roku, galvas, kakla, kā arī virspusējos asinsvadus.
Kad vajadzētu nosūtīt uz izmeklēšanu?
- Izmeklējumu ar ultrasonogrāfu noteikti būtu jāveic, ja pacients sūdzas par nezināmas izcelsmes galvassāpēm un jūtams smagums galvā, ko parasti izraisa kakla skriemeļu nobīdes un deformācijas, līdz ar to tiek traucēta asins cirkulācija galvā.
- Pacientiem pie aterosklerotiskām izmaiņām jeb asinsvadu sakaļķojumiem. Pēc sonogrāfiskās izmeklēšanas ģimenes ārsts saņem atzinumu vai ieteikumu nosūtīt pacientu uz ķirurga konsultāciju.
- Sirds slimniekiem pirms operācijām ultrasonogrāfiskā pārbaude ir obligāta, bet pārējiem pacientiem ieteicama pirms operācijas, lai pārbaudītu asinsvadu stāvokli. Nereti atklājas nepilnības, ko līdz operācijai var novērst.
- Pacientiem, kuriem ir ilgi nedzīstošas čūlas.
- Reizi gadā pārbaude obligāti jāveic cukura diabēta pacientiem.

 Ārste L.Antoņenko uzsver, ka pārbaudes laikā pacienta galvā iespējams konstatēt izmaiņas, tajā skaitā sekot līdzi smadzeņu un asinsrites simetriskumam.

Latvijas iedzīvotājiem ļoti izplatīta ir artēriju problēma, īpaši daudz kāju artēriju saslimšanas. Parasti pirmās sūdzības pacientiem rodas, kad, ātri ejot, parādās sāpes kāju ikros, kas liecina – kāju audiem trūkst skābekļa. Ultrasonogrāfs arī uzrāda trombus, vēnu varikozi, mezglus, kā arī perforanto vēnu vārstuļu nepietiekamības līmeņus. Īpaši būtiski tas ir pacientiem, kuriem vēnu vietās veidojas ilgi nedzīstošas čūlas, tādēļ nepieciešama operatīva iejaukšanās. 
Ar šo aparātu var izmeklēt sirds muskuli un veikt ehokardiogrāfiju, kā arī pārbaudīt vairogdziedzeri un citus iekšējos orgānus. 
Uz ultrasonogrāfisko izmeklēšanu iedzīvotāji var nākt pēc ģimenes ārsta nosūtījuma, ar apdrošināšanas polisēm vai pārbaudi veikt kā maksas pakalpojumu. 

Pieraksta tālrunis: 63084004