image
 

Datortomogrāfija (kompjūtertomogrāfija)

AKTUĀLI! 2020.gada decembrī iegādāta jaunākās paaudzes "GE Healthcare" 64/128 griezumu  datortomogrāfijas (CT) iekārta "REVOLUTION EVO Rev.5", kas izmeklējumus ļauj veikt daudz ātrāk un ar izcilu attēlu kvalitāti.

       Daudzslāņu datortomogrāfija ( kompjūtertomogrāfija) - CT - rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu plāna slāņa (0,5-5,0mm) šķērsgriezuma attēli,  kurus  analizējot, var iegūt dažādus mērījumus, kā arī rekonstruēt attēlus citās plaknēs, kas palīdz izvērtēt orgānu, asinsvadu un citu struktūru anatomiskās īpašības, savstarpējās attiecības un patoloģisko procesu izplatību.

       Daudzslāņu CT izmeklēšanu veic:

·         galvas smadzenēm, deguna blakusdobumiem un vidusausij;

·         mugurkaula skriemeļiem un starpskriemeļu diskiem;

·         plaušām un videnei;

·         vēdera dobuma orgāniem, mazā iegurņa orgāniem;

·         kauliem un locītavām;

·         CT angiogrāfija.

 Kas notiek procedūras laikā?
Veicot datortomogrāfijas izmeklējumu, pacients tiek noguldīts uz speciāla galda, ap kuru izmeklēšanas laikā rotē rentgenspuldze. Izmeklēšana pacientam nav sāpīga un nepatīkama. Tās laikā ļoti svarīgi ir, lai pacients uz izmeklējuma galda nekustētos. Krūšu kurvja un vēdera dobuma izmeklēšanas laikā pacientam uz dažām sekundēm jāaiztur elpa. Procedūras laiks ir ļoti dažāds (15-40 minūtes), jo atkarīgs no tā, kāda ķermeņa daļa tiek izmeklēta. Izmeklēšanas laikā nereti nepieciešams ievadīt vēnā kontrastvielu, no kā parasti rodas siltuma sajūta. Tā ir normāla parādība un nekādā gadījumā neliecina par bīstamām organisma blakusreakcijām uz kontrastvielu.
Kā sagatavoties procedūrai?
- Uz vēdera dobuma orgānu datortomogrāfijas izmeklēšanu pacients ierodas tukšā dūšā (3 stundas pirms procedūras neēst). Nepieciešamības gadījumā pirms procedūras pacientam iepriekš jāiedzer kontrastviela. Tā nav kaitīga un neizsauc nepatīkamas organisma blakusreakcijas.
- Tā kā veicot datortomogrāfijas izmeklējumu bieži nepieciešama kontrastvielas ievade vēnā, pirms izmeklējuma pacientam nepieciešams noteikt nieru bioķīmiskās analīzes - kreatinīnu un UREA asinīs. Kontrastvielu nedrīkst ievadīt, ja pacientam ir alerģija pret jodu! Šādos gadījumos pacientam ir jābrīdina medicīniskais personāls.
- Lai izvairītos no nekvalitatīviem attēliem, pirms izmeklējuma pacientam jānoņem visas metāliskās detaļas - rotaslietas u.c.
Vai procedūra ir kaitīga?
- Starojuma deva šīs procedūras laikā ir augstāka, nekā veicot parasto rentgenuzņēmumu, taču izmeklēšanas risks ir minimāls un blakusefektu nav. Iespējamo ģenētisko seku dēļ no datortomogrāfijas izmeklējumiem jāizvairās grūtniecēm. Ārsts novērtē, cik liela ir pacientam pieļaujamā reizes deva un kāds drīkst būt gada laikā saņemtais starojums.

 

! Neatkarīgi no tā, vai pacients veic maksas vai valsts finansētu datortomogrāfijas izmeklējumu, obligāti nepieciešams ārsta nosūtījums.
Pamatojums:  MK noteikumi Nr.482 Noteikumi par aizsardzību pret jonizējošo starojumu medicīniskajā apstarošanā, 12. un 14.punkts.

- Pakalpojumu apmaksā valsts, ja pacients uzrāda speciālista nosūtījumu
  Pacienta iemaksa


  Pakalpojumu cenrādis

Šo pakalpojumu piedāvā:

Zaiga Rumba

Zaiga Rumba

Inguna Ambulte

Inguna Ambulte

Romans Sretenskis

Romans Sretenskis

Edmunds Kalniņš

Edmunds Kalniņš

Laura Grotuse

Laura Grotuse